Kaymakam Mustafa Harputlu ve Alanya Belediye Başkanı Adem Murat Yücel Yörük Göçü Kortejiyle Festivalleri Başlattılar.
 
“Selçuklu Dönemi” ana temasıyla bu yıl 25, 26, 27 Haziran tarihlerinde düzenlenecek 18. Alanya Uluslararası Turizm ve Sanat Festivali temsili Yörük göçü ve kortejle başlayacak. Alanya’nın geçmiş yıllara ait gelenek, görenek ve kültürünün vatandaşlar tarafından canlandırıldığı “Yörük Göçü” için Üç gün sürecek festivalde Selçuklu Döneminin yanı sıra unutulmaya yüz tutmuş geleneklerimiz ve Yörük Kültürü de dünyaya tanıtılacak.

Göç Duasının Ardından Kervan Yol Alacak 

Festival, 25 Haziran saat 17.30 da Atatürk Anıtı Önü’nde yapılacak göç duasının ardından geleneksel Yörük göçü ile başlayacak. Atatürk Caddesi’nden ilerleyerek Şelale Meydanı’nda sona erecek temsili göçte, geleneksel kıyafetleri ve deve kervanıyla Yörükler renkli görüntüler oluşturacak. Yörük beyi komutasındaki, mehter takımı, atlılar, Diriliş Ertuğrul Ekibi, develer, traktörler, çeşitli dans ve sanat okulları kostümleriyle korteje renk katacak.

Yörük kültürüne ait birçok detayın yer aldığı kortejde, at üzerinde gelin, zurnacı ve davulcu, traktörlerde tıraş yapan berberler, gelin damat, kalaycı ve demirci, karlamacı ve yayık ayranı, yaylaya göçen Yörük beyleri gibi birçok yöresel konu işleniyor.
 
 
  
Türkiye Cumhuriyeti Alanya Kaymakamlığı
Alanya Hükümet Konağı 07400, Alanya-Antalya
Telefon:
90 242 513 19  07 Faks: 90 242 513 12 35 E-posta: yaziisleri@alanya.gov.tr
 
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
  •